JoKeRFoRuMa HoŞGeLDiNiZ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

PaYLaŞıMıN GeRÇeK AdReSi

AnasayfacaptiveGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

OBAMERİKA AŞKI

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
Yazar Mesaj
crafts
Aktif Üye
Aktif Üye
crafts

OBAMERİKA AŞKI Dans10

OBAMERİKA AŞKI Vide
MesajKonu: OBAMERİKA AŞKI   OBAMERİKA AŞKI Icon_minitimeC.tesi Kas. 08, 2008 1:40 am

OBAMERİKA AŞKI

OBAMERİKA AŞKI Obamerika-aski_o

ABD'nin İlk Kez Bir Siyahı Seçerek Demokrasi Şovu Yapması Dünyayı Hayran Bıraktı. Demokrat Barack Obama'nın Başkan Seçilmesi, "Avustralya'da Günün Birinde Bir Aborjin Başkan Seçilir mi" Tartışması Başlattı.

ABD’nin ilk kez bir siyahı seçerek demokrasi şovu yapması dünyayı hayran bıraktı. Demokrat Barack Obama’nın başkan seçilmesi, "Avustralya’da günün birinde bir Aborjin başkan seçilir mi?" tartışması başlattı.

Olay, günün birinde Avusturya’da bir Türk’ün başbakan seçilmesiyle kıyaslandı. Ertuğrul Özkök "Bir Türk açık açık ’Ben Kürtüm’ diyen birini cumhurbaşkanı seçmek için oy verir mi?" sorusunu ortaya attı.

Amerika gururlu

Dünya medyası "Amerikalı olmak artık yine cool, Amerikalılar artık pasaportunu gizlemiyor" diye haberler yapıyor. Bild gazetesi, "Bu yeni ve iyi Amerika’ya, Obamerica’ya aşık olduk" diyor. Dünyanın çeşitli ülkelerinde Amerikalılar sokakta durdurulup tebrik ediliyor. ABD’nin önde gelen siyahları çok gururlandıklarını söylüyorlar.

BARACK Obama’nın ABD’nin ilk siyah başkanı seçilmesi, tüm dünyaya ilham verdi. Değişim rüzgarı, Afrika’dan Avustralya’ya dünyanın dört bir yanında esti. Çeşitli ülkelerdeki azınlıklar, Obama’nın zaferiyle birlikte, iktidar yolunda umutlandı.

Aborjin başbakan

Avustralya’nın yerli halkı Aborjinler de artık daha umutlu. Aborjinlerin önde gelen liderlerinden Patrick Dodson, Avustralya televizyonuna yaptığı açıklamada, "Yerel düzeyde artık daha iyi temsil ediliyoruz. Fakat bir gün bir Aborjinin başbakan seçilmesi hayalini hala kuruyoruz. Bence bu bir demokraside mümkün olan bir şey" dedi.

Türk şansölye

Berlin’de düzenlenen 3. Uyum Zirvesinde Almanya Başbakanı Angela Merkel Hürriyet muhabirinin "Almanya’ya Türk başbakan ne zaman seçilir" sorusunu şöyle yanıtladı: "Dün ABD’deki başkan seçimlerinden çok sevinç duydum. Ben de sevindim. Şahane bir atmosfer vardı. Biz demokratik bir ülkeyiz. Bu nedenle doğal olarak bütün tarihi kökenlere sahip adayları kabul edebiliriz." Aynı soruya Çalışma Bakanı Olaf Scholz, "Bugünden itibaren başvurular kabul edilecek" diye şaka yollu bir yanıt verdi.

Avusturyalı tarihçi Günther Bischof da, "Obama’nın başkan seçilmesi Türk kökenli birinin günün birinde Avusturya’ya başbakan olması gibi bir şey" demişti.

Kürt cumhurbaşkanı

Hürriyet Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök de "Bir Kürt’ü seçer miydiniz" başlıklı yazısında bir tartışma ortaya attı. Daha önce Kürt başbakan ve cumhurbaşkanlarımız olduğunu hatırlatan Özkök şöyle yazdı: "Bir Türk açık açık, ’Ben Kürdüm’ diyen birini cumhurbaşkanı seçmek için oy verir mi?"

Obama’nın başkanlığı, siyahları derinden etkiledi. ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, rakip partiden olmasına karşın Obama’nın seçilmesi sonrası kendisinin "özellikle gurur duyduğunu" açıkladı. BM’nin eski genel sekreteri Kofi Annan da, ABD’nin ilk siyah başkanını seçmesi konusunda, "Bu tarihi olayı göreceğimi düşünmezdim" ifadesini kullandı. BM Genel Sekreteri koltuğuna oturan ilk Afrikalı olan Annan, "Bu, radikal bir değişim. Amerika’nın kendini yenileme yeteneğini de gösteriyor" diye konuştu.

George W.Bush döneminde özellikle Irak savaşı nedeniyle dünyada ABD düşmanlığı arttığı için yurt dışında kimliğini gizleyen Amerikalılar da artık daha rahat ve gururlu. AP ve AFP haber ajansları, ABD vatandaşlarının artık pasaportlarını gizlemek, ya da "Kanadalıyım" diye yalan atmak zorunda olmadığını, Avrupa sokaklarında Obama tişörtleri satıldığını, insanların sokakta tanımadıkları Amerikalıları çevirip teşekkür ettiklerini yazdılar.

Alman Bild gazetesi de "Bu yeni, farklı ve iyi Amerika’ya, Obamerika’ya aşık olduk" diye yazdı.

OBAMERİKA AŞKI

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası