JoKeRFoRuMa HoŞGeLDiNiZ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

PaYLaŞıMıN GeRÇeK AdReSi

AnasayfacaptiveGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

TÜRKİYE'NİN AB'YE GİRMESİNİ İSTİYORUM

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
Yazar Mesaj
crafts
Aktif Üye
Aktif Üye
crafts

TÜRKİYE'NİN AB'YE GİRMESİNİ İSTİYORUM Dans10

TÜRKİYE'NİN AB'YE GİRMESİNİ İSTİYORUM Vide
MesajKonu: TÜRKİYE'NİN AB'YE GİRMESİNİ İSTİYORUM   TÜRKİYE'NİN AB'YE GİRMESİNİ İSTİYORUM Icon_minitimeC.tesi Kas. 08, 2008 1:38 am

TÜRKİYE'NİN AB'YE GİRMESİNİ İSTİYORUM Turkiye-nin-ab-ye-girmesini-istiyorum_o

Türkiye Bu Belgesele Gözünü Dikti Arkadaşımız Gazeteci Ayşegül Ekinci, York Düşesi'ne Herkesin Merak Ettiği Soruları Sordu.

Türkiye bu belgesele gözünü dikti arkadaşımız gazeteci Ayşegül Ekinci, York Düşesi’ne herkesin merak ettiği soruları sordu.

İŞTE YURTTAN ÇEKİLEN FOTOĞRAFLAR

AE: Sarah Ferguson, Türkiye’deki gelişmelerin farkında mısınız? Özellikle, kılık değiştirip Türk yetimhanelerine girmeniz ve bu fotoğrafların dünya basınına yansıması Türkiye’de şok etkisi yarattı? Bu çekimlerin arkasındaki motivasyonunuz neydi?

York Düşesi: Ben istenmeyen, kimsesiz çocuklar için mücadele ediyorum. Bu sadece Türkiye değil. Saray Yetimhanesi hakkında şikayet olan bir yerdi. Normal yollardan, ‘ kendi kimliğimle’ oraya girmek istedim. Ama, ekibimize tamirat olduğu ve bu ziyaretin mümkün olmadığı ifade edilince, bana kılık değiştirmekten başka çare kalmadı.Siyah peruk taktım.( Bu sırada, York Düşesi sabah saatlerinde eline tutuşturulan dökümanları bana gösteriyor. Bunlar York Düşesi’ni hedef alan, O’nun orientalist bir yaklaşımla bu işi yaptığına dikkat çeken irili ufaklı haberler. Ve bana hayretle soruyor. Ne demek, orientalist bir yaklaşımla çekim yaptı? Bu dünyanın her yerinde böyle. Eğer başımdaki eşarp kastediliyorsa, peruğun kaymaması için taktığım bir şeydi o..şaşkınlığını dile getiriyor)

Evet, oradaki çocukların durumlarını görmek istedik. Hem spontane bir ziyaret amacına en uygun olanıydı. Aslında herşeyi tüm çıplaklığıyla görebiliyorsunuz. Eğer bana izin verilmiş olsaydı, belki de bu görüntüler olmayacak ama bu sorun da görmemezlikten gelinecekti. En azından, şimdi karşımda oturup bana soru soruyorsunuz ben de cevap veriyorum. Yaptığım şeyden gurur duyuyorum. Çünkü, bu çocukların hayatlarına birşeyler katmak istiyorum. Birileri bu sorunlara dikkat çekmeli.

AE: Türkiye’den gelecek tepkiyi hesaba kattınız mı? İki ülke diplomatik kriz eşiğine geldi.

York Düşesi: Tepkiyi düşünerek bu hareketi gerçekleştirmedim ki..Amacım, çocuklar için birşeyler yapabilmek. Diplomatik krize sebep olacak birşey yaptığımı düşünmüyorum. Üstelik Başbakan’ın desteğini aldım bu konuda. Türkiye’nin AB’ye girmesini çok istiyorum. Bu konuda aksi düşünülemez. Ancak, özellikle İnsan Hakları konusunda, çocukların yaşadıkları sorunlarda iyileştirme olması bekleniyor. Ben, sadece bu konuya dikkat çektim. Bu kadar alınacak bir durum olduğunu sanmıyorum. Çünkü Romanya’ya da gittik. Aynı şekilde orada da çekimler yaptık. Romanya’da, EU ülkesi. Ama en azından yetkililer, çocuklar konusuna dikkat çektiğimizde koşulları iyileştirici önlemler alma yoluna gitti.

Ama , eğer Türkiye’yi incittiysem özür dilerim. Hatta defalarca özür dilerim. Amacım bu değildi.

AE: Tam da AB Komisyonu tarafından İlerleme Raporu’nun açıklandığı gün, bu görüntülerin dünya basınına yansıması kötü bir imaj değil mi?

York Düşesi: Hayır, katılmıyorum. Bu kadar basit değil. Türkiye uzun yıllardır AB üyeliği için çaba sarfediyor. Ve bu yolda çok ilerleme katetti. Tam tersi, bu görüntüler Türkiye’nin eksikliklerine bakıp bu konuda ilerleme kaydetmesini de sağlayacaktır.

Ama, şunu da söyleyeyim inanın benim bu raporla ilgili en ufak bir bilgim yoktu. Yoksa görüntüleri geciktirir ya da sonra kullanırdık ama tamamiyle tesadüf.

Kraliyet Ailesi üyesi olmadığına dikkat çeken York Düşesi, ‘ Kraliçe’ye ve tüm Aileye saygım sonsuz. Yaptıkları işlere de. Kraliyet Ailesi’ni rahatsız edecek birşey yapmadım. Bu çocuklar, ‘ Silent Whisper-Sessiz Fısıltı’ gibi. Onlara yardım elinin uzatılması gerek. Tek amacım bu..

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası