JoKeRFoRuMa HoŞGeLDiNiZ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

PaYLaŞıMıN GeRÇeK AdReSi

AnasayfacaptiveGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

BIOS Yerine EFI Geliyor

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
Yazar Mesaj
crafts
Aktif Üye
Aktif Üye
crafts

BIOS Yerine EFI Geliyor Dans10

BIOS Yerine EFI Geliyor Vide
MesajKonu: BIOS Yerine EFI Geliyor   BIOS Yerine EFI Geliyor Icon_minitimeÇarş. Ekim 29, 2008 10:53 pm

BIOS Yerine EFI Geliyor

BIOS Yerine EFI Geliyor Efi

BIOS 25 seneden fazladır bilgisayarlarımızı hayata döndürüyor, donanımları kontrol ediyor ve işletim sistemini başlatıyor. Ancak BIOS'un geleceği EFI modern arayüzü olacak
Extensible Firmware Interface, kısaca EFI (Türkçesi: Genişletilebilir Firmware Arayüzü). Bu seneden itibaren Intel temelli ve MSI markalı anakartlarla kullanıma sunuldu. Avantajı ise 64-Bit sistemleri destekliyor ve bu yüzden yeni donanımların isteklerine göre yapılandırılmış ve geleceğe hazır. Üretici MSI için EFI, gerçek Windows'tan önce çalışan ufak bir işletim sistemi.

Eski BIOS deneyimsiz kullanıcıları hassas sistem ayarlarını değiştirmekten korkuturken EFI, buna davet çıkarıyor ve sistemi tamamen baştan şekillendiren hatta belki de kullanılmaz hale getirebilen ayarlar sunuyor. MSI bu tehlikeyi gelecekte basit ve uzman modu şeklinde iki farklı profil sunarak ortadan kaldırıyor.

EFI ancak Vista Service Pack 1'den itibaren destekleniyor, öncesindeki işletim sistemleri (dolayısıyla XP) kapsam dışında kalıyor. Yüksek bir ihtimalle 2010 başında çıkacak olan Windows 7'den itibaren Microsoft, EFI'yi tüm ek özellikleriyle beraber tamamen destekleyecek.

Apple bu konuda da öncülüğü elden bırakmıyor. Intel tabanlı Mac'lerde EFI çoktandır mevcut ve OS-X bilgisayarlarda Windows'un da çalışmasını mümkün kılıyor.

BIOS Yerine EFI Geliyor

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası